فيلم کانال دو هلند در مورد مراسم عزاداری

امروز کانال دو هلند یه فیلمی در مورد عزاداری ها و جشنهای مسلمانان هلند پخش میکرد. البته من از وسطش تلویزیون رو روشن کردم ولی همونقدریشو که رسیدم یه چیزایی دستگیرم شد. راوی (مجری) برنامه به هلندی صحبت میکرد و انگلیسی. انگلیسی رو وقتی صحبت میکرد که با یه کارشناس در مورد مراسم مسلمونا مصاحبه میکرد. اون کارشناس که به نظر ایرانی هم میرسید نظرش این بود در مجموع که این مراسم بخشی از تلاش مسلمونا برای حفظ هویت هست و «الزاماْ» باعث جدایی جامعه مسلونا از جامعه میزبان (در اینجا هلند) نمیشود بلکه اگر قرار است مسلمانان مهاجر با حامعه میزبان درهم‌آمیخته (integrate) شود، بایستی در ابتدا مسلمونا بتونند زندگی عادی خودشون و ریشه هاشون رو حفظ کنند تا در مرحله های بعدی بتونند با جامعه مادر در هم آمیزند. فیلم زیرنویس عربی و هلندی هم داشت. خلاصه مقداری انگلیسی، یه کمی عربی و یه ذره هم هلندی کمک کرد تا تقریبا صحبتها روْ‌ بفهمم.  

یه  چیز جالب در مورد فیلم این بود که  فیلم تقریباْ همزمان با شروع ماه محرم پخش میشد و مراسم عزاداری که توی اون نشون داده میشد مربوط به محرم میشد. هیچ تلاشی هم برای بد جلوه دادن چهره مسلمونا توش نشده بود. به نظرم فیلم رو یه سازمان مسلمون توی هلند تهیه کرده بود. ترکیب جمعیتی که توی فیلم نشون داده میشد بیشتر مربوط به افغانیها، ترکها و پاکستانیها بود. هیچ خبری از ایرانیها نبود. با اینکه به طور طبیعی وقتی قرار است یه فیلمی در مورد مراسم شیعه ها ساخته بشه اونهم در هلند که کلی ایرانی داره آدم انتظار داره که یه اثری از ایرانیها توش باشه که البته نبود. واسه من این خیلی عجیب نبود چون مثلاْ در مورد حجاب که تقریباْ همه جا علامت مشخصه مسلونا هست اگر یه نفر رو ببینید که حجاب داره احتمالاْ‌ اون آدم یا ترک هست یا عرب و یا احباناْ افغانی. اگر یه نفر رو دیدید که حجاب نداره اون آدم یا هلندیه یا ایرانی. 04.gif البته من نمیدونم چرا ایرانیهایی که هلند(و احتمالاْ  کلاْ غرب) می آیند زیاد میونه ای با مظاهر مذهبیشون ندارند.همون طوری که گفتم مثلاْ تعداد خانومهای ایرانی که حجاب دارند در مجموع کمتر از تعداد مثلاْ‌ ترکهایی است که حجاب دارند. از طرف دیگه سخت میشه مسجدی پیدا کرد که مربوط به ایرانیها باشه. این رو هم تاکید کنم که ایرانیهای هلند اصلاْ کم نیستند. ولی به نظرمم فیلمهای اینطوری میتونه کمک کنه که جامعه میزبان درک بهتری از رفتارهای جامعه میهمان داشته باشه و به ارتقای کیفیت همزیستی کمک قابل ملاحظه ای میکنه.

/ 9 نظر / 18 بازدید
مرضيه

خيلی خوبه اين توصيف و تحليل ها. بازم از اين کارا بکنيد. اما می خوام بدونم اگر توی سطح رده بالای جامعه (مثلاْ جامعه ی علمی) بخواهيم نگاه کنيم تعداد خانوم های افغان و ترک وپاکستاني مسلمون نسبت به خانومهای ايرانی چگونه هست؟ از اين سوالم يه منظوری دارم!

اميرعباس

اولش یه چیز بی ربط: به نظرم ميرسه که اگر به نسبت جمعيت کشور در نظر بگيريم کلاْ تعداد ايرانيهای دانشگاهی بيشتر از مثلاْ هندی ها و يا چينيهای دانشگاهی هستش. حالا در مورد سوال شما: اينقدر که من ديدم (که البته معنيش اين نیست که ميشه خيلی نتيجه ای خاصی ازش گرفت چون من خيلی آدمهای زيادی رو نميشناسم.) تعداد خانومای ايرانی در دانشگاه بيشتر از خانومای افغان، ترک و پاکستانی هست.

فاطمه

ممنون . بازم اگر نکته های اينجوری توجه شما رو جلب کرد برامون بنويسيد......... جديدا خيلی دوست دارم از رفتار و برخورد مسلمانها تو ساير کشورها باخبر بشم.

مرضيه

مرسی. فکر کنم همونی بود که انتظار داشتم. => طبيعی تر هست اين چيزی که در مورد خانم های ايرانی گفتيد. (آماری گفتم هر چند تاسف باره)

سلام ُ می خواستم بدونم تو چه زمينه ای از مهندسی مکانيک فعاليت می کنيد من تخصص در زمينه طراحی مخازن تحت فشار و مبدل های حرارتی دارم شايد بتونيم با هم صحبت هاي علمی و تجربی داشته باشيم منتظر نظرتون هستم

امير عباس

سلام من زمينه کاريم در حال حاضر بيشتر شکلدهی فلزات و پلاستيسيته هست.

.::عمو داوود::.

سلام دوست عزيز.وبلاگتون بسيار خوب و پر باره.اميدوارم هميشه به همين منوال ادامه پيدا کنه.

جمال

سلام و وبلاگ کاملا جذابی دارید و امیدوارم هموراه با همین مراتب ذوق و امید بتوانید به کارتون ادامه دهید و مطالب خواندنی بیشتری ارسال نمایید. واقعا مطالب مفیدی ارسال می کنید.

ابوالفضل افضلی

سلام من ابوالفضل هستم ليسانسم مهندسی مکانيک بوده الان دانشجوی مهندسی دریا گرايش سازه های متحرک دریایی در مقطع کارشناسی ارشد هستم.شنیدم این رشته تو هلند خیلی طالب داره من برای گرفتن بورس تحصیلی برای دکترا توی هلند چه کار باید بکنم.