وضعيت علم در ايران

یه چند سالیه که بحث علم و تولید علمی به بهانه ارزشگذاری مقالات اعضای هیات علمی با ژورنالی که مقاله در اون چاپ شده بالا گرفته. اسم ISI رو هم دیگه تقریباً همه کسایی که به نوعی با جامعه دانشگاهی کشور ارتباط دارند شنیده اند. چون ترفیع اعضای هیات علمی (و طبیعتاً درآمدشون) با تعداد مقالاتی که در مجلات نمایه (index) شده توسط ISI گزه خورده این موضوع داره خیلی جدی میشه. از یه طرف دولت کریمه دلش میخواد سهم ایران رو از تولید علم جهانی (بخوانید تعداد مقالات چاپ شده در ژورنال های معتبر) افزایش بده و از طرف دیگه خیلیها هستنذ که اصولاً دلشون نمیخواد هیچ سیستم کنترل کیفیتی بر هیچ چیزی از جمله تولید علمی نظارت کنه. یه سری مواردی در این مورد به نظرم رسید که عرض می کنم

1. دوستان عزیز بهتر از بنده میدونند که موسسه اطلاعات علمی (ISI) چقدر علمی و دقیق برای انتخاب ژورنال هایی که نمایه میکنه عمل میکنه. عمده ناراحتی مخالفان از بابت ارزشگذاری مقالات اعضای هیات علمی توسط استانداردهای ISI اینه که یه جایی پیدا شده (این یه جا یعنی ISI تازه پیدا نشده ها! آقایون تازه فهمیدند یه همچین جایی هم هست) که نمیشه به روشهای غیرعلمی  روی تصمیماتش تاثیر گذاشت(یا اقلاً خیلی کمتر میشه تاثیر گذاشت) و اگه قرار باشه همه مقالات با این معیارها سنجیده بشند (که آقایون کنترلی روش ندارند) دیگه نمیشه کارهای بی کیفیتی رو که توی مجلات داخلی چاپ می کنند به عنوان علم با کیفیت جازد و باهاش ترفیع گرفت و استاد (پروفسور) شد.

2. به سیستم ISI نه اینکه اشکال وارد نباشه ولی اشکالهایی که به این سیستم وارده رو فقط کسایی میتونند بفهمند و (به عقیده بنده) حق دارند دربارش اظهار نظر کنند که خودشون بتونند در ژورنال های معتبر نمایه شده توسط ISI (که البته impact factor آبرومندی هم داشته باشه) به طور مرتب مقاله چاپ کنند والا شاعبه این پیش میاد که آقایون چون خودشون از عهده این کارا برنمی آیند کل جریان ISI رو زیر سوال میبرند.

3. یه چیز عجیبی که در مورد ISI وجود داره اینه که تعداد به نسبت کمتری نسبت به کسایی که از ISI حرف میزنند اصولاً میدونند ISI چیه و طرز کارش چطوریه. اصولاً ISI یه موسسه اطلاعات علمیه که محصولات زیادی داره. یعنی ژورنال هایی که توسط ISI نمایه میشند ممکنه توی لیست یکی یا چند تا از این محصولات باشند. البته همه محصولات هم به یک اندازه اعتبار ندارند. اصولاً ژورنالی که در محصول اصلی ISI یعنی(( Science Citation Index (SCI) نمایه نشه خیلی هم معتبر به حساب نمیاد.

4. یه مفهوم خیلی مهم در مورد زورنالهایی که در SCI نمایه میشند ضریب تاثیر (impact factor) ژورناله که هرساله توسط موسسه ISI محاسبه و منتشر میشه. ضریب تاثیر یک ژوذنال از تقسیم تعداد ارجاعاتی که به مقالات اون ژورنال در یک مدت معبن (2 سال) شده بر تعداد مقالات چاپ شده در اون ژورنال میشه به دست میاد. اگر چه این قانون ممکنه 100 درصد دقیق نباشه ولی معمولاً اعتبار ژورنالها با ضریب تاثیرشو سنجیده میشه (ضریب تاثیر بالاتر یعنی اعتبار بیشتر)

5. بعضیها استدلال میکنند که دلیل اینکه مقالات دانشمندهای ما (!) خصوصاً در حوزه علوم انسانی در ژورنالهایی که توسط ISI نمایه میشند چاپ نمیشه مشکل زبان انگلیسی اعضای هبات علمیه! این دلیل (یا بهونه) که دیگه خیلی مضحکه. کجای دنیا به کسی که نمیتونه به زبون بین المللی در مورد رشته تخصصی خودش مقاله بنویسه میگند عضو هیات علمی. اصلاً چه لزومی داره یه همچین کسایی ....

6. یه سری از آقایون پیشنهاد دادند که ISI اسلامی راه بندازیم و از این حرفا. واسه من این صحبتها یادآور خودروی ملیه. آقای محترم! اگر قرار باشه بر فرض مثال این موسسه ISI اسلامی مثلاً صریب تاثیر ژورنالهای علمی رو محاسبه کنه این مساله که کسی که (یا موسسه ای که) تعداد ارجاعها رو میشمره مسامون باشه یا مسیحی یا ... مگه نتیجه شمارش رو تغییر میده (لابد میده و ما نمیفهمیم) اگر هم بهانتون اینه که عیزیزان بلد نیستند به انگلیسی مقاله بنوسیند که به اطلاعتون برسونم ژورنالهایی که توسط ISI نمایه میشند لازم نیست به زبون انگلیسی چاپ بشند. ژورنالها میتونند به هر زبونی چاپ بشند.

7. امیدوارم آقایون کمر همت نبسته باشند که به قول یه بزرگواری(که در مورد موضوعات مشابه بحث ما یه جایی مقاله نوشته بود)تحقیقات رو هم توی این مملکت بیش از اینی که هست شبیه به اتومبیل سازی مون (بخونید پیکان سازی) بکنند.

/ 2 نظر / 16 بازدید
عريضه

هلندالآن ساعت چنده؟اينجاسه نصفه شبه

عريضه

آنلاينی؟توهم مثل من خوابت نمی بره؟هواچطوره اونجا؟