ناتوان يا پرتوان

این روزا یه بحثی در دنیای بیومکانیک راه افتاده راجع به اسکار پیستوریوس از آفریقای جنوبی. اسکار یه دونده معلول هست که هر دو پاش رو از زانو به پایین در کودکی به خاطر بیماری از دست داده. ولی با استفاده از دو تا پروتز  j-شکل که از الیاف کربن تهیه شده اند و اسمشون چیتا هست اسکار الان میتونه راه بره و حتی بدوه و نه تنها بدوه که خیلی هم سریع بدوه. اسکار الان ۱۰۰ متر رو در ۹/۱۰ ثانیه، ۲۰۰ متر رو در۵۸/۲۰ ثانیه و ۴۰۰ متر رو در ۳۴/۴۶ ثانیه میدوه. خوب تا این جاش مشکلی نیست و همه خوشحال هستند. مشکل از اونجایی شروع میشه که اسکار قصد داره در مسابقات دو المپیک مردان سال ۲۰۰۸ (چین) شرکت کنه. البته رکوردهای اسکار برای ورود به مسابقات دو مردان المپیک کافی نیستند ولی رکوردهای اسکار دارند دائماْ بهتر میشند و تا المپیک هم ۱۵ ماه باقی مونده. در واقع اگر اسکار در مسابقات دو زنان المپیک ۲۰۰۴ با این رکوردهایی که حالا داره شرکت کرده بود مدال طلا رو میتونست بگیره. به دلیل این که اسکار از پروتزهای چیتا استفاده میکنه که توانایی ذخیره الاستیک انرژی رو دارند  IAAF نمیخواد بهش اجازه بده که در المپیک ۲۰۰۸ شرکت کنه و استدلالش هم اینه که این پروتزها باعث میشند که اسکار نسبت به ورزشکارانی که از اندامهای طبیعی خودشون استفاده میکنند مزیت پیدا کنه. البته باید به این نکته هم توجه کرد که این پروتزها ها فقط ۸۰ درصد انرژی رو که ذخیره کردند بر میگردونند. حالا سوال اینه که آیا باید به اسکار اجازه داد در المپیک شرکت کنه یا نه. اگر به این موضوع علاقه مند هستید گزارش نیویورک تایمز رو (که منبع اصلی این پست هم بوده) در این مورد بخونید. یه گزارش دیگه هم در مجله اسپکتروم IEEE در این مورد چاپ شده که ممکنه واستون جالب باشه. اگر دلتون خواست توی بخش نظر های این پست بگید نظرتون چیه و آیا باید به اسکار اجازه داده بشه توی المپیک شرکت کنه یا نه؟

/ 12 نظر / 40 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امير عباس

به راحله: نه اشکالی نداره

امین

سلام امیر عباس هرچند که این یارو خیلی کارش درسته اما به نظر من نباید شرکت کنه چون ممکن اگه خیلیا از یه فنر زیر پا شون استفاده کنن سرعتشون میره بالا(تریپ کانگورو)

داداشی

سلام داداشی خوبی؟ چه خبرا؟ بيا از اونطرفا. فعلا.

امير ارسلان

سلام مهندس خوبی ؟ آقا به يه بازی دعوتت کردم يه سری به ما بزن

داداشی

سلام خوبی داداشی؟ چه خبر؟ سلام برسون. فعلا.

سيد محمد طاهری

آقا سلام عرض شد شرمنده عباس جان که نتونستم اين چند وقته به وبلاگت سر بزنم...ترم آخره و مشغله های خاص خودش رو داره به نظر من هر کی بتونه توی اين زمونه کلا به بيوتکنولوژی و علی الخصوص به همين بيومکانيک شما کمک کنه بايد بهش جايزه داد موفق باشی

ستاره

چرا اون لينک هايی رو که گفتين من پیدا نميکنم

نيلوفر

من هميشه فکر مي کنم که مهندساي فني بايد حتما آدماي خشکي باشن ,نمي دونم........

مگا خلاقيت

خيلی جالب بود مغز هم از همين پروتزها داره اگه سری بزنی شايد خوشت بياد