کاربرد جدید دوربین دیجیتال من

ایام قدیم یادتون میاد از استرین گیج استفاده میکردیم برای اندازه گیری کرنش؟ خوب روزگار اون استرین گیج های گوگوری مگوری دیگه داره تموم میشه. این روزا داره استفاده از روشهای بصری برای اندازه گیری کرنش هر روز بیشتر میشه. دلیلش هم ساده است: بهبود سرسام آور دوربینهای دیجیتال که عکسهای زیاد، سریع، با کیفیت، بسیار قابل کنترل، ارزان و ... از خودشون در میکنند. حالا سوال اینه که از این عکسها چطوری میشه استفاده کرد برای اندازه گیری کرنش؟ راه حلش ساده است. فرض کنید میخواهید کرنش رو در حال انجام آزمایش کشش اندازه بگیرید. یه راهش اینه که از استرین گیج استفاده کنید یا از extensometer یا از روی فاصله دو تا فک دستگاه استرین رو محاسبه کنید. استرین گیج که انتخاب خیلی خوبی به نظر من برای این کار نیست (اگه گفتید چرا؟) دقت استفاده از فاصله دو تا کله دستگاه مناسب نیست برای بعضی کاربردها و extensometer هم همه جا موجود نیست و تازه اگر هم باشه (مثل دو تا متد دیگه) یه مشکل عمده داره که نمیتونه کرنش رو در نواحی خیلی کوچیک (دو میلیمتر مثلاْ) اندازه بگیره. ولی یه راه ساده واسه این کار وجود داره. دو تا خط با یه قلم رو نمونه کشش بکشید که فاصله شون مشخص هست. بعد در هنگام انجام آزمایش از یک محل ثابت از نمونه (در محل اون دو تا خط) در فواصل زمانی یا جابجایی یا نیرویی مشخص عکس بگیرید. بعد از آزمایش کرنش رو به راحتی با استفاده از پردازش تصویر (مثلاْ با استفاده از تولباکس پردازش تصویر MATLAB)  میتونید محاسبه کنید. کار به همین جا ختم نمیشه و با استفاده از همین ایده ساده میشه هزارتا جنگولک بازی دیگه با حال و مفید درکرد. مثلاْ‌ من برای کار خودم از دایره استفاده میکنم. کلی دایره با قطر مشخص (۲ میلیمتر) میندازم روی سطح ورق و بعد از این که عملیات شکلدهی انجام شد، از سطح ورق عکس میگیرم و توی عکس یه طول مشخص (مثلاْ ۱ سانتیمتر) رو هم که روی کاغذ کشیده ام قرار میدم. بعد از شکلدهی دایره ها به صورت بیضی دراومده اند و با استفاده از پردازش تصویر خیلی راحت و سه سوته کرنش ها رو درمیارم. تازه تحلیل کرنش هم لازم نداره چون قطر بزرگه بیضی major principal in-plane strain و قطر کوچیکه minor principal in-plane strain رو نشون میده. خوب دیگه زیادی جدی حرف زدیم. در راستای همین دوربین دیجیتال: یه مرتبه یه یاروئه رادیولوژیست میشه به مریضش میگه توی عکس قفسه سینه شما یکی از دنده هاتون شکسته بود ولی لازم نیست نگران باشید چون با فتوشاپ درستش کردم.

/ 5 نظر / 25 بازدید
امير

سلام بابا کرنش شکل دهی ... خوبی داداشی من نثرم خوب نشده چشمای شما خيلی قشنگ قشنگ می خونه(اوه ه ه خيلی عشقولانه شد) سلام برسون.

ارسلان

سلام متاسفانه وبلاگ من از شب پنجشنبه در بعضی از شبکه های کشور فيلتر شده و قابل دسترسی نيست به مکان جديد رفتيم با اين آدرس سر بزنید و در ضمن آدرس من رو در لينک ها اصلاح کنيد ممنونم

ارسلان

مطلبتون خيلی جالب بود واقعا روش جالبيه مهندس

سعيد خليلی

سلام جيگر .... از لطيفت خيلی خوشم اومد .... راستی سال نو مبارک ... اومدم تا دم در خونتون اما نبودی ..