بازنشستگی در هلند

امروز یه جلسه کوچیکی داشتم با نماینده شرکتی که مسوول پیگیری بازنشستگی و بیمه کاری جایه که من توش کار میکنم. یه آقای نسبتاْ محترمی اومده بود که انگلیسی رو گرچه بد حرف نمیزد ولی یه کمی توی انتقال مفاهیم مشکل داشت و بالاخره بعد از یه جلسه یه ساعت و خورده ای تونست به من حالی کنه که سیستم بیمه بازنشستگی توی هلند به چه صورت هست.

به عرضتون برسونم که اصولاْ حقوق ‌بازنشستگی توی هلند به سه طریق تامین میشه. اولش دولتیه که همه افراد ازش بهره مند میشند و به این صورت هست که هرکسی به سن ۶۵ سالگی میرسه توی هلند صرف نظر از این که چقدر کار کرده حقوق بازنشستگی به میزان ۸۰۰۰ یورو در سال برای خودش و ۸۰۰۰ یورو در سال برای همسرش میگیره (یعنی هر خانواده ای ۱۶۰۰۰ یورو در سال) و اگر فرد بدون همسر باشه ۱۱۰۰۰ یورو حقوق میگیره در سال چون که باید به هرحال بتونه یه خونه اجاره کنه. این پول هم به این ترتیب هست که از ۱۵ سالگی تا ۶۵ سالگی هر کس در هلند زندگی کرده باشه هر سال ۲ درصد از این پول رو در واقع به دست میاره و مثلاْ اگر کسی از ۲۰ سالگی تا ۶۵ سالگی توی هلند زندگی کرده باشه ۴۵ سال از این مدت معین (۱۵ تا ۶۵ سالگی) رو توی هلند زندگی کرده و ۹۰ درصد اون پولی که گفتم در زمان بازنشستگی بهش تعلق میگیره. طریقه دوم که افراد ازش حقوق بیکاری میگیرند از طریق سیستمی هست که کارفرما برای کارمندهاش فراهم میکنه و طریقه سوم هم اونه که خود فرد علاوه بر دوتای قبلی خودش برای خودش بیمه بازنشستگی به یه نحوی از یه شرکت بیمه میخره. به نوع سوم کار زیادی نداریم بیشتر توی این پست به نوع دوم میپردازیم چون که جلسه امروز من هم در واقع مربوط به نوع دوم بود که کارفرمای من برای همه کارمندهاش تهیه کرده.

در نوع دوم یا نوع مربوط به کارفرما هر کارفرمایی با یه شرکت بیمه قرارداد میبنده و یه درصدی از حقوق سالانه کارمند رو منهای پولی که کارمند بابت بازنشستگی به دولت میده به عنوان حق بیمه بازنشستگی در نظر میگیره که میتونه یه عدد ثابت باشه و یا تابعی از سن کارمند. اما نکته ای که هست اینه که مثلاْ‌ همه کارکنانه شرکت های خودروسازی باید با همدیگه میزان بیمه بازنشستگیشون برابر باشه و یه شرکت خودروسازی نمیتونه بگه مثلاْ مال من با بقیه فرق داره و کلاْ شرکتهایی که در یک زمینه کاری کار میکننذ بایستی به صورت یکسان این امکانات رو برای کارکنانشون فراهم کنند. معمولاْ یه قسمتی از حق بیمه بازنشستگی رو کارفرما میپردازه و یه قسمتیشو کارمند که ظاهراْ‌بین کارفرماهای مختلف این عدد تفاوت میکنه. تا ابنجاش خوب خیلی تفاوتی با اون چیزی که من میدونستم از سیستم کشور خودمون وجود نداره ولی نکته جالبش اینجاست که شما انتخاب میکنید که پول شما در کجا سرمایه گذاری بشه. مثلاْ ممکنه بگید که ۵۰ درصدش توی بورس سرمایه گذاری بشه و۵۰ درصد بقیه اش توی یه کار دیگه یا اینکه به یه ترتیب دیگه بین قسمتهای مختلف تقسیم بندیش بکنید ولی به هر حال باید مواظب باشید چون که سودی که به پولتون تعلق میگیره تابعی هست از جایی که پول رو توش سرمایه گذاری کردید و ریسک جاهای مختلف و سودشون با هم تفاوت میکنه. بعداْ‌ هم اگر خواستید میتونید این ترکیب بندی رو تغییر بدید ولی به هرحال بعد از اینکه به ۶۵ سالگی رسیدید محاسبه میکنند که چقدر سود برای پولتون به دست آورده اید. البته ظاهراْ هر سال یه گزارشی از این که چقدر پولتون سود کسب کرده براتون میفرستند. اگر در این مدت (تا ۶۵ سالگی) هم بمیرید یا از کارافتاده بشید علاوه بر پولی که دولت بهتون میده بابت از کارافتادگی (که متناسب با میزان از کارافتادگی هست) خودتون و یا خانواده تون (اگر مرده باشید) یه پولی هم از کمپانی بیمه میگیرید که البته نباید دلیل مردنتون بیماری باشه که در زمان قبل از بیمه شدن بهش مبتلا شدید. اگرچه حق نداره کسی شما رو مجبور کنه که در مورد سلامتیتون تست بدید و از این جور کارها. خلاصه این که بعد از این که ۶۵ ساله شدید پولی رو که به دست آورده اید (به همراه سودی که پولتون کسب کرده) بهتون میدند. بعدش شما میتونید با این پول برید و از یه کمپانی بیمه حقوق بازنشستگی بخرید یعنی این که پول رو به یه کمپانی بیمه میدید و اونها تا آخر عمرتون متناسب با پولی که بهشون دادید بهتون حقوق ماهانه میدند که میتونه کاملاْ قابل توجه باشه.

خب این هم از قصه امروز ما در مورد سیستم تامین اجتماعی در هلند. خوب بچه های عزیز دیگه وقته خوابه. برید دندونهاتونو مسواک بزنید و به بابا و مامان شب بخیر بگید و زود زود بخوابید که فردا زود بیدار بشید که مثل من ساعت ۱۰ صبح (در بهترین حالت) سرکار نرسید.

/ 4 نظر / 114 بازدید
وفا

شما که خودتون از مسواک زدن بدتون مياد واسه چی ميگيد قبل خواب مسواک بزنيم و بعد شب بخير بگيم !!!!!!!!!!

وفا

من هم که دری رو قفل می کنم ۱ بار چک ميکنم که واقعا قفل شده يا نه ولی نه ۲ . ۳ بار

وفا

بقيه مطالب رو هم خوندم ولی از همه بيشتر اينا نظرم رو جلب کرد مخصوصا قفل در

مرضيه

اونوقت کيا بيمه می شن؟ اگه مفهوم نيست(که فکر کنم نیست) مبسوط سوالم رو می پرسم جايی که بشه مبسوط پرسيد! ؟