طنز علمی

دیشب از سر عادت وبگردی و به طور نیمه  اتفاقی گذارم افتاد به یه سری جریان طنز علمی که مربوط به دوتا مجله هست و یک جایزه نوبل. مجله قدیمی تر اسمش هست:
مجله نتایج تکرارناپذیر (The journal of irreproducible results)
که از سال ۱۹۵۵ منتشر میشه و اگه کلمه درستی باشه میشه گفت مربوط به طنز علمی هست. یه مجله ای هم بعداْ از همین نوع راه افتاده به اسم:
سالنامه تحقیقات غیرمحتمل (The annals of improbable research)
که این یکی هم مربوط به مطالب طنز علمی هست . خوبیش اینه (مجله دوم) که بعضی از مقالاتش به صورت pdf روی سایت هست و میتونید download کنید. اگرچه که برای اشتراک کامل باید پول بدید ولی همونهایی که رایگان هست خودش غنیمته. مثلاْ نام یکی از مقاله هایی که میتونید رایگان بگیرید هست:
Stock Market Behavior Predicted by Rat Neurons
که مقاله جالبی هست و از اون نظر که روش تحقیق بعضیهارو در نوروفیزیولوژی نقد میکنه کاملاْ معنی طنز هم میده.
در رابظه با این مجله دوم و توسط بنیادی که این مجله رو منتشر میکنه یه جایزه ای هرسال داده میشه که بهش میگند: ایگ نوبل (Ig Nobel). این جایزه رو به کسایی میدند که دستاورد علمی (؟) اونها باعث بشه اول مردم بخندند و بعد فکر کنند. برای توضیح بیشتر مقاله ویکیپدیا رو در این مورد ببینید. مثلاْ در گذشته چیزهایی شبیه به نتایج زیر باعث شدند که کاشفشون جایزه ایگ نوبل بگیره (نقل از ویکیپدیا):
۱. حضور انسان در جامعه شترمرغ ها روی میل تولیدمثلی اونها تاثیر میذاره.
۲. سیاه چاله ها تمام شرایط لازم برای اینکه محل جهنم باشند رو دارند
۳. برای تحقیق روی قانون ۵ ثانیه (قانون ۵ ثانیه میگه که غذایی که روی زمین میفته رو اگر تا ۵ ثانیه بعد از افتادنش بردارید هنوز آلوده نشده)

/ 5 نظر / 74 بازدید
مرضيه

سلام اين مقاله آبيه اينجا فيلتر شد! نشد ببينمش به شدت هم اسمش وسوسه انگيزه!

اميررضا

همون آدرسايی که می خواستی رو برات می ذارم. http://www.edrisiha-home.persianblog.ir/ http://www.tahlil12.blogfa.com/

ارسلان

خيلی جالب بود امير خان ٬ ديگه به ما سر نميزنی ٬ کجايی که ببينی داشت عاشق شده ٬ اونم خوف و خفن ٬ خواهش ميکنم شما هم به وبلاگ من بيا و با نظرت من رو در حل مشکل راهنمايی کن . ممنونم .

سعيد خليلي

با سلام .... چطوری ؟ ..... اين چند وقته انقدر درگير مسائل دانشگاه بودم که نشد انلاين بشم .. ايميلت رو چک کن .... منتظر جوابتم فلن بای

هيروديا

من عاشق Five-second rule هستم :)