نکات ارائه مقاله

نمیدونم اینجا نوشته بودم یا نه ولی یه دوره ای رو من و همه همکارام مجبوریم توش شرکت کنیم که دو روز طول میکشه و بهش میگند دوره مهارتهای ارائه. چیزای خوبی توی اون دوره به آدم یاد میدند که البته اینجا نمیخوام همش رو بگم فقط یه چند تا نکته کوچولو از حرفای اونا با یه سری از تجربیات خودم رو اینجا مینویسم. توی همه این نکات من فرض کردم که از پاورپوینت برای ارائه مقاله تون استفاده میکنید. راستی در نظر داشته باشید که این نکات برای همه ارائه ها صادق نیستند. از این نکات به فراخور و با تشخیص خودتون استفاده کنید. مسولیت  هرگونه نتیجه بد و خوب حاصل از استفاده از این نکات به عهده استفاده کننده است. 04.gif

۱. برای اسلایدهایی که درست میکنید شماره بذارید. این کار کمک میکنه که اگر یه نفر سوال داشت بتونه شماره اسلاید رو یادداشت کنه و در زمان مربوط به سوال و جواب پبدا کردن اسلاید مربوطه خیلی راحت تره.

۲. اسم میتینگی که ارائه تون رو قراره اونجا انجام بدید و تاریخشو توی قسمت پایینی اسلایدها (footer) قرار بدید. اینطوری مشخص میشه که اون فایل رو مختص اون میتینگ آماده کردید و برای میتینگ ارزش قائل شدید.

۳. موقع ارائه مقاله به هیچ وجه روی پرده نگاه نکنید. اگر لازم است که به متن اسلاید مراجعه کنید فقط و فقط به صفحه کامپیوتر نگاه کنید. به همین دلیل باید کامپیوتر را حتی‌الامکان طوری قرار دهید که زمان نگاه کردن به صفحه آن مجبور نباشید صورتتان را از شنوندگان برگردانید. تنها در صورتی میتوانید به پرده نگاه کنید که یک نمودار، تصویر و چیزی شبیه به آن را از روی پرده توضیح میدهید.

۴. یک عدد اشاره گر  تلسکوپی یا لیزری تهیه کنید و همیشه برای ارائه مقاله همراه داشته باشید. اگرچه در بسیاری از میتینگ ها اشاره گر توسط برگذارکنندگان تهیه شده ولی اگر از اشاره گر خودتون استفاده کنید دو تا مزیت داره اول این که مطمئن هستید که اشاره گر وجود داره و درست کار میکنه و دوم اینکه بلدید چطوری ازش استفاده کنید استفاده کردن از بعضی از این اشاره گرهای الکترونیکی به یه کمی تجربه کار کردن احتیاج داره که شما نمیتونید اون تجربه رو در یکی دو دقیقه زمانی که قبل از ارائه در اختیار دارید به دست بیارید. اگر از اشاره گر لیزری استفاده میکنید سعی کنید زیاد روی صفحه تکونش ندهید چون چشم حضار رو خسته میکنه.

۵. از فونت بزرگ برای مطالب توی اسلاید استفاده کنید. از نوشتن مقدار زیاد متن توی اسلایدها خودادری کنید. متن و هرچیز دیگه ای مثل جدول، تصویر یا معادله ای که توی اسلایدها میذارید باید خیلی بزرگ باشند. برای اطمینان حتی یه ریزه از حد مورد نیاز بزرگتر باشند. هیچ کس از بزرگتر بودن مطالب داخل اسلاید ناراحت نخواهد شد. به یاد داشته باشید افتضاح ترین حرفی که میتوان در مورد مطالب داخل اسلایدها زد این است که << البته من میدونم که از اون جایی که شما نشستید این مطالب داخل اسلاید مشخص نیست ولی این مطالب نشون میدند که ...>> یا یه چیزی شبیه این. این بزرگترین اشتباهیه که یک نفر ممکنه توی ارائه مرتکب بشه.

۶. اگر از تصویر توی یک اسلاید استفاده میکنید اون تصویر باید به اون اسلاید مربوط باشه و حتی الامکان در موردش توی اسلاید (مثلاً با استفاده از یک caption) توضیح داده بشه. زمانی هم که ارائه تون رو انجام میدید باید حتماْ در مورد تصویر توضیح بدید. اگر تصویری هست توی یک اسلاید که ضرورتی نداره موقع ارائه در موردش صحیت کنید در اغلب موارد ضرورتی هم نداره که اون تصویر توی اسلاید باشه.

۷. از جملات سوالی برای جمع کردن حواس جمعیت استفاده کنید. مثل این: << خوب در اینجا سوالی که مطرح اینه که چرا ما فیلهای آفریقایی رو شمردیم؟>>

۸. موقع ارائه از دستهاتون برای ارتباط برقرا کردن با مخاطب و توضیح مطالب استفاده کنید. حرکات دست در موقع ارائه خیلی مهم هستند. خیلی بیشتر از اونی که بتونید فکرشو بکنید. به قول معلم ما توی اون دوره کذایی:
No hands! No Glory

۹. تن صداتون رو موقع ارائه متناسب با مطلب بالا و پایین ببرید. تن صدای یکنواخت باعث خستگی مخاطب میشه.

۱۰. اگر میتونید یه چیز واقعی از کاری که کردید به جلسه ارائه بیارید و به حضار نشون بدید مثلاْ اگر روی عاج فیل آفریقایی آزمایش کردید. عاج یه فیل آفریقایی رو بیارید به جلسه ارائه. سعی کنبد چیزی که به جلسه میارید به فهم حضار نسبت به کارتون کمک کنه و در عین حال برای حضار دیدنش جالب باشه. این روش فقط وقتی مناسبه که تعداد افراد حاضر در جلسه و اندازه مکان برگذاری جلسه طوری باشه که همه بتونند عاج فیل آفریقایی رو ببینند.

۱۱. موقع ارائه مقاله از اندک اندک به عقب حرکت کردن اکیداْ خودداری کنید. این طوری مثل این میمونه که چیزی در بین حضار هست که شما رو میترسونه (مثل این که نسبت به چیزی که ارائه میکنید مطمئن نیستید.)

۱۲. وقتی ارائه تون تموم میشه و موقع پرسیدن سوال هاست به سمت جمعیت بیایید و مشتاقانه بهشون نگاه کنید و جمله ای بگید که نشون بده از سوال ها استقبال میکنید. هرگز بعد از تموم شدن ارائه و زمانی که موقع پرسیدن سوالهاست به عقب حرکت نکنید در اون صورت این طور به نظر میرسه که از سوالها میترسید.

۱۳. از کسی که سوال میپرسه به خاطر سوالش تشکر کنید.

۱۴. با تمام کسایی که سوال میپرسند حتی اگر یه سوال بینهایت احمقانه پرسیدند بینهایت محترمانه برخورد کنید.

۱۵. اگر میبینید جواب دادن به یک سوال داره زیاده از حد طول میکشه از سوال کننده خواهش کنید که بعد از جلسه با هم در مورد سوالش صحیت کنید. حضار قطعاْ دوست ندارند که تمام روز رو معطل سوال یه نفر بشند. البته این جریان در مورد دفاع از پایان نامه یا هر زمان دیگه که موظفید سوال کننده رو قانع کنید صدق نمیکنه. اگر جو به اندازه کافی صمیمانه هست میتونید به سوال کننده پیشنهاد بدید که مثلاْ یه چای مهمونت باشه تا بتونید در مورد سوالش بحث کنید.

۱۶. به طور متوسط برای هر اسلاید بین ۱ تا ۵/۱ دقیقه زمان برای ارائه در نظر بگیرید. سعی نکنید با ارائه سریع مقدار زیادی مطلب رو توی زمان کمتر بگنجونید. معمولاْ نتیجه کار مزخرف میشه. حتی الامکان سرعت تون رو طوری تنظیم کنید که در تمام طول ارائه یکنواخت باشه و مجبور نشید اسلایدهای آخر رو رد کنید یا این که زیادی توصیح بدید.

۱۷. اگر میتونید ارائه تون رو یه چند دقیقه زودتر از زمان تعیین شده تموم کنید. اگر نمیشه لااقل سعی کنید به هیچ وجه از زمان تعیین شده تجاوز نکنید چون تاثیر بدی روی حضار داره.

۱۸. نه مغرورانه در مورد کارتون صحبت کنید و نه تحت هیچ شرایطی به خاطر کارتون عذرخواهی کنید. سعی کنید در موقع ارائه متوازع ولی مطمئن به کارتون باشید.

۱۹. بعد از اسلاید اول یک اسلاید قرار بدید و مطالبی رو که میخواهید توی ارائه تون بیان کنید توش مشخص کنید (contents slide)

۲۰. اسلاید آخرتون رو به جمع بندی مطالبی که ارائه کردید اختصاص بدید و مگر در حالتی که مطمئن هستید بیشتر حضار به جزئیات کارتون بسیار علاقه مند هستند بیشتر از یک اسلاید رو به جمع بندی و نتیجه گیری اختصاص ندید.

۲۱. اسلایدهاتون رو پرینت بگیرید (۲ تا اسلاید در هرصفحه و در صورت امکان روی هر دو طرف صفحه) و قبل از اومدن به جلسه ی ارائه و در جلسه ارائه وقتی هنوز نوبتتون نشده که ارائه بدید اسلایدها رو مرور کنید. تجربه من نشون میده که این کار کمک میکنه که علاوه بر تسلط بر اسلایدها اضطراب ارائه دهنده کاهش پیدا کنه.

۲۲. اگر قرار است که فایل پاور پوینت را به جلسه بیاورید سعی کنید فایل را به چند طریق همراه داشته باشید (روی سی دی،‌ کول دیسک،‌ توی ای میلتون و ...) که اگر یکی از اونها کار نکرد کارتون لنگ نمونه.

۲۳. موقعی که کارهای اولیه قبل از شروع ارائه رو روی کامپیوتر انجام میدید میتونید یه کاغذی رو روی محل خروج نور پروژکتور قرار دهید که راحت تر بتونید کارتون رو انجام بدهید.

 

/ 3 نظر / 14 بازدید
ارسلان

چاکر مهندس امير و خانواده محترم نيز هستيم ! نکات خيلی خوبی رو اشاره کردی ممنون .

نقطهء صفر

سلام نکات خوبی بود. اگر باز هم هست دريغ نفرماييد.

اميرعباس

سلام نقطه صفر به روی چشم. سعی ميکنم در آينده هم از اينها بنويسم (بايد برم جزوه های اون دوره آموزشی رو دوباره ورق بزنم)