آکادمی (Academy)

یه چیزی هست به اسم آکادمی که معنای دقیقش واسه خیلیها هنوز روشن نیست (از جمله من). من یه تلاشی کردم که بفهمم معنیش دقیقاً چی هست. این پست هم گزارش یه بخشی از تلاش من در این راستاست. بیشتر این مطالب از Wikipedia گرفته شده است.

این طوری که من فهمیدم آکادمی اسم یه درخستان زیتونی بوده خارج از آتن (قرن 4 قبل از میلاد مسیح) که مدرسه معروف فلسفه پلاتو در اون محل قرار داشته. اون مدرسه در همون محل برقرار بوده تا این که در سال 529 بعد از میلاد مسیح توسط امپراطور جاستینیان (Justinian) به همراه بقیه مدارس غیر مسیحی تعطیل میشه. بعد از رنسانس خصوصاً عنوان آکادمی در ایتالیا زیاد استفاده میشه عموماً برای نامگذاری مدارس آموزش هنر. بعد از اون هم از لغت آکادمی استفاده های زیادی شده. جاهایی که امروز آکادمی اسمشون هم فرهنگستان های علوم هستند و هم بعضی جاهای دیگه. یه مطلب خیلی مهم اینه که آکادمی با آکادمیا (Academia) فرق داره. همونطوری که گفتم آکادمی رو بیشتر به جاهایی مثل فرهنگستان اطلاق میکنند (مثل آکادمی  سلطنتی علوم انگلیس) ولی آکادمیا به جامعه افرادی که در فعالیتهای آموزشی موسسات آموزش عالی و/یا جاهای دیگه ای که کار تحقیقاتی انجام میدند فعالیت دارند اطلاق میشه. در انگلیس آکادمیها یا آکادمیهای مخالف (dissenting academies) در قرن 17 و اوایل قرن 18 پدیدار شدند. از آنجایی که شرط کار کردن در مراکز دانشگاهی که از بودجه دولتی استفاده میکردند التزام عملی (conformity) به اصول کلیسای انگلیس بود این موسسات که از بودجه های خصوصی استفاده میکردند سر و کله شون پیدا شد و برای کار کردن در اونها نیازی به التزام به هیچ چیزی نبود.  University College London اولین دانشگاهی بود که در انگلیس در اوایل قرن 19 تاسیس شد و در عین این که از بودجه دولتی استفاده میکرد ولی همه اجازه داشتند به آن وارد شوند و در همان زمانها هم بود که قانون مربوط به التزام عملی به کلیسای انگلیس به عنوان پیش شرط ورود به دانشگاه ها منسوخ شد. دو تا لفظ هم وجود داره یکی آکادمیک و دیگری آکادمیسین. شخص آکادمیک به کسی گفته میشه که در موسسات تحقیقاتی یا آموزش عالی به عنوان محقق و/یا مدرس کار میکنه. در آمریکا عنوان آکادمیک تقریباً معادل پروفسور هست. عنوان آکادمیسین ولی یه معنای جداگانه ای داره و معمولاً به کسی اطلاق میشه که عضو فرهنگستان علوم در یک کشوری باشه. در شوروی سابق (و برخی از کشورهای بلوک شرق) آکادمیسین یه عنوان رسمی مثل پروفسور یا دکتر بوده و به اعضای آکادمی علوم در اون کشور گفته میشده و عنوان خیلی مهمی هم علی الظاهر بوده.

یه وقتی که حالش بود شاید برگشتم به همین مطالب مربوط به دانشگاه و آکادمی و از موضوعات جانبی اش نوشتم.

/ 1 نظر / 57 بازدید
مرضيه

خوب با توجه به اينکه توی هر سه تا کلمه ام به صورت آماری دو تاش مشتقات آکادمی هست می تونم بگم برام مفيد بود ممنون. اين هم يک نظر آکادميک! از يک موجود کاملا آکادميک!!!