درس خوندن برای کنکور ارشد مکانيک

من این پست رو در پاسخ به سوال یکی از خواننده های سایت نوشتم. لطفاْ دقت کنید که در مورد ارشد من خیلی آدم حاذقی نیستم و اینایی که نوشتم فقط نظر خودمه و البته اطلاعاتم هم نسبتاْ قدیمیه.

اينقدر که من فهميدم خوندن برای ارشد خيلی حساب کتاب درستی نداره و سوالهايی که توی کنکور ارشد مياد از يه سال به سال ديگه خيلی فرق ميکنه که هرسال تاکيد طراحهای سوال روی يه موضوع و يه نوع سوال خاصيه. به طور کلی تسلط روی کتابهای درسی استاندارد خيلی کمک ميکنه. اگر که توی دانشگاه شما کتاب ديگه ای غير از کتابهای استاندارد درس ميدند به نظر من بهتره حتماْ يه نگاهی به کتابهای استاندارد هم بندازيد که خیالتون راحت بشه که روی اونها هم تسلط داريد. زمان ما که کتابهای استاندارد تقريباْ اينطوری بود: مقاومت (جانسون) طراحی (شيگلی) استاتيک (جانسون) ديناميک (مريام) ديناميک ماشين (یادم نیست) کنترل (اگاتا) ارتعاشات (تامسون) سيالات (شیمز) ترمو (ون وایلن) انتقال حرارت (هولمن)
ولی این رو هم بگم که بسته به طراح سوال که سال به سال فرق میکنه حتی این کتابها هم ممکنه فایدشون کلی فرق بکنه چون مثلاْ یه طراحی ممکنه از یه کتاب دیگه که خودش بهش واردتره و درس میده سوال بده. در مورد کلاسهای کنکور هم من خودم نرفتم ولی اون موقع اون طوری بود که بعضی جاها کلاساشون خوب بود و اون هم خیلی زیاد بستگی به مدرس هاش داشت. مثلاْ من شنيده بودم دکتر کوثری خوب درسای مربوط به سیالات رو میگه و مهندس درگاهی کنترل رو خوب میگه و یه نفر از مدرسهای کلاسای ارشد خواجه نصیر رو شنیده بودم که دینامیک ماشین رو خوب میگه و جزوه کلاسای کنکور مختلف هم بسته به استاد هرسالشون خوب و بد میشد. به هرحال فکر کنم بهتره که از بچه هایی که تازه کنکور ارشد دادند اینو بپرسید که کدوم استاد کدوم درس رو بهتر میگه. یه سری کتابای تست و کنکور هم بود که من نمیدونم واقعاْ جقدر به درد میخوره ولی به نظرم میرسه بهتره که اگر قراره تست بزنید تست سالهای پیش رو هم توی برنامتون بذارید که حداقل یه چیزایی از سلیقه طراحهای مختلف دستتون بیاد. راستشو بخواید من چیزای عجیب غریب از کنکور ارشد زیاد دیدم: کسایی بودند که ماهها درس میخوندند (میگفتند درس میخونیم) و جای به درد بخوری قبول نمیشدند و کسایی هم بودند که دو سه هفته درس میخوندند (خودشون اینطور میگفتند) و جای نسبتاْ‌خوب قبول میشدند. روی هم رفته از درس خوندن ضرر نمیکنید. در مورد آزمون های ارشد هم باید بگم که تقریباْ هیچ چیز دربارشون نمیدونم.

/ 3 نظر / 11 بازدید
فرهاد

سلام . من هنوز وبلاگ شما رو نخوندم . ولی به موقع مطالعه ميکنم . دانشجو مکانيک دانشگاه رازی هستم . اميدوارم اگه افتخار بديد بتونم سر فرصت گفت و گويی با شما داشته باشم . فعلا ....

سعید خلیلی

سلام ..... يه خورده هم از رشته عمران بنويس آقای مهندس ........