سيستم آموزشی دکترا در هلند

سيستم دکترا در کشور هلند با بقيه کشورها يی که دانشجويان ايرانی معمولاْ برای تحصيل در مقطع دکترا به آنجا می رند (مانند کانادا و آمريکا و انگليس) فرق داره. در عين حال سيستمهای آموزشی در مقطع دکترا در کشورهای هلند بلژيک آلمان ايتاليا سوئد دانمارک و سوييس تا حدودی شبيه به هم هستند و البته تفاوت های مهمی هم با هم دارند که من در اينجا قصد وارد شدن به آنها را ندارم. در اين پست من فقط اطلاعاتی که خودم از سيستم دکترا در هلند دارم را در جواب سوال يکی از دوستانم مينويسم.

تفاوت مهمی که بين دانشجويان دکترا در هلند و در ايران (و البته آمريکا و کانادا )‌وحود داره اينه که دانشجوی دکترا در هلند در بيستر موارد کارمند دانشگاه يا يک موسسه تحقيقاتی به حساب می ياد. منظورم از کارمند فقط اين نيست که از دانشگاه حقوق می گيره بلکه منطورم اينه که از تمامی مزايای يک کارمند برخورداره و باهاش مثل يک کارمند تحقيقاتی دانشگاه برخورد ميشه. اين مساله يه سری خوبيهايی داره و يه سری بديهايی. يه خوبيه اين جريان اينه که دانشجوی دکترا مثل کارمندهای ديگه مرخصی و پاداش آخر سال و بقيه مزايا رو داره ولی در عوض بايد ماليات بده که خوب ماليات هلند هم نسبتا بالاست ولی در هر حال درآمد اينقدر هست که بشه نسبتاْ خوب زندگی کرد. از چيزهايی که گفتم بايد متوجه شده باشيد که اصولاْ دانشجوی دکترا در هلند دانشجو به حساب نمی ياد و  وظيفه اصلی کار تحقيقاتی هستش و به ندرت دانشجوهای دکترا درس می گذرونند و در واقع بيشتر وقتشون تحقيقات می گذره (تحقيقات مربوط به تز دکتراشون).

يه تفاوت اصلی هم که بين پذيرش دانشجو در دانشگاههای هلند و دانشگاههای آمريکای شمالی (کانادا و آمريکا) وجود داره اينه که پذيرش دانشجوی دکترا در هلنو به صورت متمرکز نيست و زمان پذيرش مشخصی نداره. اصولا اينجا دانشجوها رو برای يک پروژه خاص ميگيرند و برای هر پست دکترا هم آگهی پذيرش دانشجو تهيه ميشه و همه ميتونند برای اون اقدام کنند و مهلت ارسال مدارک برای بررسی هم ممکنه هر موقعی در سال باشه. يه سايت خيلی مهم در اين مورد اينه:

www.academictransfer.org

بيشتر آگهی های پذيرش دانشجو در دانشگاه های هلند رو ميشه در اين سايت پيدا کرد.

يه مساله مهم ديگه هم اينه که در هلند پذيرش دانشجوی دکترا بيشتر از طريق ارزيابی رزومه و مصاحبه تلفنی (و گاهی حضوری) انجام ميشه و در اين مورد با دانشگاههای آمريکای شمالی تفاوت اساسی داره.

بعداً هم اگر فرصت شد باز در مورد اين موضوعات با جزئيات بيشتر می نويسم. اگه سوالی هم داريد در بخش نظرات اين پست بنويسيد و من سعی ميکنم در پست های بعدی بهشون جواب بدم ولی به دليل تنگی وقت شايد برام مقدور نباشه که به صورت شخصی به سوالاتتون جواب بدم که از همين حالا از همتون معذرت ميخوام به اين خاطر

/ 0 نظر / 148 بازدید