درباره باتری کامپيوتر (نوت بوک)

 همه ما چیزای زیادی در مورد این شنیدیم که چطوری باید از باتری نوت بوک مراقبت کرد طوری که بیشترین استفاده رو بشه ازش کرد و عمرش ماکزیمم بشه. به بعضی دلایل خاص من دو مرتبه به این موضوع علاقه مند شدم و یه جستجویی توی اینترنت انجام دادم و نتایجی به دست آوردم که با اون چیزی که شنیده بودم خیلی تفاوت داشت. البته بایستی تاکید کنم که این اطلاعاتی که من اینجا خدمتتون عرض میکنم مربوط به باتریهای یون لیتیم (Lithium-Ion) هست که در خیلی از نوت بوک های جدید استفاده میشه و ممکنه برای انواع دیگه باتریها درست نباشه. منبع این مطالب هم این سایت هست به اضافه تفکرات و تجربیات خودم. اگر میخواهید از این مطالب استفاده کنید با مسوولیت خودتون این کار رو بکنید چون که معلوم نیست این آقا حرفای درستی زده باشه یا این که حرفای من به درد بخور باشند.

۱. از دشارژ کردن کامل باتری به دفعات متعدد و پشت سر هم خودداری کنید. دشارژ کردن جزئی (partial discharge) و شارژ کردن متعدد بهتر از دشارژ کردن کامل باتری هست. از این نظر باتریهای لیتیم با باتریهای نیکل تفاوت دارند. عمر کم در باتریهای لیتیم بیشتر به دلیل حرارت هست تا الگوی شارژ و دشارژ کردن.

۲. به ازای هر ۳۰ شارژ یه دشارژ کامل انجام دهید (یه توضیح سختی توی اون سایته واسه این کار نوشته بود که چون نفهمیدم اینجا نیاوردم. اگر خیلی به دلیل این کار علاقه مند هستید یا اگر کلاْ دنبال چیزای سخت میگردید برید توی اون سایت بخونید و اگر فهمیدید به ما هم بگید.)

۳. باتری رو در جای خنک نگه دارید و از قرار دادن کامپیوتر در اتومبیل به خصوص در تابستونای گرم تهران خودداری کنید.

۴. اگر قرار است که کامپیوتر مدت زیادی مستقیماْ به پریز برق وصل باشه و از باتری استفاده نشه. باتری رو خارج کنید و در یه چیز مناسبی بپیچید که گرد و غبار توش نره . بذاریدش توی یخچال. اگر میخواهید این کار رو بکنید باتری رو در حالت ۴۰٪ شارژ کنار بگذارید. مواظب باشیدکه در محل خالی باتری در نوت بوک گرد و غبار جمع نشه که بعداْ باعث دردسر میشه. موقع درآوردن باتری و موقع برگرداندن باتری سرجاش مطمئن شوید که کامپیوتر خاموش هست.

۵. اگر باتری اضافی هم خریدید یا میخواهید بخرید برید اون سایتو بخونید چون من هیچ علاقه ای به باتری اضافی ندارم چیزی در این مورد ننوشتم.

/ 4 نظر / 42 بازدید
بهنام

هنوز نشناختی منو

سبا با سین دوچشم

سلام از راهنماييتون راجع به باتری ممنون با اجازه لينکتون کردم. به وبلاگ منم سر بزنيد خوشحال می شم.

سيد محمد طاهری

سلام داش عباس ممنون از جوابت ان شاالله خيلی زودتر از عروسی بچه هامون ما شما رو زيارت خواهيم کرد. سلام برسون. تا بعد يا علی

سبا با سین دوچشم

يه آپ ويزه دارم. در ضمن اگر راهنمايی راجع به باتری موبايل دارين لطف کنيد پست بذارين مرسی