ABAQUS

از زمانی که دانشجوی لیسانس بودم توی دانشکده (به فراخور جو) در مورد انواع و اقسام نرم افزارهای المان محدود میشنیدیم. ANYSY االبته به لطف یک کتابی که یکی از اعضای هیات علمی دانشکده نوشته بود بازارش از همه داغتر بود. خصوصاً که برای انجام پروژه درس مقاومت 3 هم (که همون استاد ارائه می داد) کلی به درد میخورد. البته من هیچ وقت مقاومت 3 نگرفتم ولی فکر میکنم میشد از هر نرم افزار المان محدودی که بخواهی استفاده کنی ولی خوب ANSYS معمولاً بهترین انتخاب بود چون هم تقریباً همه کم و زیاد ازش یه چیزایی می دونستند و اگه یه جا گیر می افتادی راحت تر از بقیه نرم افزار ها میشد یکیو پیدا کنی که کمکت کنه و هم اینکه به نسبت مهربونتر بود (یاد گرفتنش از بقیه آسون تر بود). من هم تو این جو یه کمی ANYSY  یاد گرفتم و یه کمی هم NASTRAN که خوب نرم افزار حرفه ای تر و آبرومندتری بود (وهست) گذشت تا این که اومدم هلنذ واسه دکترا. این جا با ABAQUS آشنا شدم. گرچه تو ایران هم دربارش شنیده بودم ولی اینجا که اومدم تقریباً همه کارهای المان محدودمو با ABAQUS انجام دادم تا حالا ولی قصد دارم بعداً از PAM-STAMP هم استفاده کنم که یه نرم افزار المان محدود مخصوص شکل دهی فلزات (به طور اخص شکل دهی ورق) هستش. من از ABAQUS بیشتر واسه کارهای مربوط به پروژم که اونهم متمرکز بر پلاستیسیته و شکل دهی پلاستیک هست استفاده کردم ولی یه چیزهایی هم در مورد ABAQUS به طور کلی و کاربردهای دیگه غیر از پلاستیسیته هم می دونم. حالا این جا سعی میکنم چندتا از خصوصیات مهم ABAQUS رو مورد به مورد دربارش بحث کنم:

1. ABAQUS خیلی دقیقه (من یک مرتبه برای محاسبه ضریب تمرکز تنش در حیطه الاستیک ازش استفاده کردم و جواب هایی که گرفتم تا 3 یا 4 رقم معنی دار دقیق بود)

2. ABAQUS خیلی توضیحات و مدارک (documentation) خوبی داره. تعداد بسیار زیادی هم مثال و مساله حل شده توی این مدارک میشه پیدا کرد که تقریباً جواب هر نیازیو میده

3. ABAQUS خیلی علمیه و کتابچه تئوری خیلی خوبی داره. آدم میتونه دقیقاً بفهمه که نرم افزار داره چه کار می کنه و این کمک می کنه که به دست آوردن جواب های درست (که با واقعیت همخونی داشته باشه) و همینطور اشکال زدایی مدل خیلی راحت تر باشه.

4. ABAQUS در مورد تحلیل شکست (fracture and failure) فوق العاده قویه.

5. دوره های آموزشی زیادی برای ABAQUS وجود داره که مطالب تدریس شده توی اون دوره ها (اگر توی دوره هاش هم شرکت نکنید کتابچه ها شو میشه جداگونه خرید) خیلی خیلی مفیدن. مثلاً یه دوره آموزشی استفاده از ABAQUS برای شکل دهی فلزات هست که خیلی خیلی مفیده.

6. در مورد شکل دهی فلزات (وخصوصاً پیش بینی حد نهایی شکل دهی) ABAQUS حتی بعضی وقت ها از نرم افزارهایی که مخصوص این کار طراحی شدند (مثل PAM-STAMP) قوی تره.

دیگه از من گفتن برید ABAQUS یاد بگیرید که غفلت موجب پشیمانی است.

/ 3 نظر / 25 بازدید
عباس گوگجلو

سلام. ببينيد من دانشجوی متالورزی پلی تکنيک هستم. پروزه من در مورد تحليل المان محدود شکل دهی فلزات مخصوصاْ اکستروژن هست.راستيتش اول با انسيس کار کردم که جواب نداد.حالام ميخوام برم سراغ آباکوس.چون وقت ندارم بايد خيلی سريع جمع وجورش کنم.تو ايرانم که اين کتابچه ها رو نمی شه گير آورد.آگه شما اين کتابچه ها رو داريد ميتونيد لطف کنيد به من هم بدهيد. با تشکر. عباس گوگجلو

hoomn

kelas abaqus bara khak mikham rahnami konid