معيارهای استخدام مهندس

واقعيتش چند روز پيش قرار بود که توی شرکتی که من اونجا کار می کنم يه مهندس مکانيک استخدام بشه. مديرعامل دستور داد که توی روزنامه آگهی داده بشه و بعد از چاپ آگهی بود که سيل متقاضيان واسه پر کردن قرم استخدام راه افتاد. خيلی آدمای زيادی اومده بودند ولی از همين اول بهتون بگم که هيچکدومشون استخدام نشدند يعنی هيچ کدوم اونی نبودند که مسولين شرکت می خواستند. ولی در اين گير و دار يه چيزايی دستگير من شد در اين مورد که چه چيزايی شانس آدمو تو استخدام شدن بالا می بره. به نظر من اول از همه سابقه کاره. بنابراين اگر می تونيد تو زمان تحصيل کار هم بکنيد. خصوصاْ سابقه بيمه خيلی مهمه و معتبرترين معيار سابقه کار تو ايران محسوب می شه. بعد از اون داشتن شم مهندسی (ديد مهندسی) بلد بودن زبان انگليسی و کامپيوتره. يکی از استادای من می گفت من از زمانی که درسمو تو انگليس تموم کردمو ايران اومدم هيچ چيزی به اندازه زبان انگليسی به دردم نخورده. اگر مثله يکی از همکلاسيهای دوران دانشکده من به زبان های خارجی خيلی علاقه داريد بايد به اطلاعتون برسونم که در خصوص مخندسی مکانيک بعد از زبان انگليسی که دونستنش خيلی مهمه زبان آلمانی هم از اهميت ويژه ای برخورداره. شايد به اين دليل که آلمان ها از بهترين (و شايد بهترين) ماشين سازهای دنيا هستند.

در مورد مهارتهای ماکپيوتری هم بايد خدمتتون بگم که غير از توانايی عمومی در کامپيوتر و آشنايی با هزار توی جستجوی اينترنتی که خيلی به کارتون مياد. دونستن يه نرم افزار ‍CAD مثل MDT , CATIA, ProEngineer, Inventor , UNG, ... لازمه خصوصاً MDT كه هر بچه دبستانی باد بلد باشه و CATIA كه دونستنش امتياز بزرگی كحسوب می شه. نرم افزار تحليل المان محدود مثل ANSYS, NASTRAN, ABAQUS ,... هم يه دونش بايد بلد بود. كسايی كه مار سيالاتی تحليلی می كنند (مثل صنايع مربوط به توربو ماشين نيروگاه و يا صنايع نظامی) يه نرم افزار تحليل عديی سيالاتی مثل Fluent, FIDAP,... رو ميتونن جايگزين نرم افزار المان محدود بكنند. كسايی هم كه در زمينه تاسيسات می خواند كار بكنند استفاده از Carrier و تسلط بر AutoCAD رو بهشون توصيه می كنم. برای كسايی هم كه كارهای نفتی و مخازن تحت فشار يا پايپينگ می خواند انجام بدند استفاده از AutoPLANT, AutoPIPE, PVElite,  نرم افزار سزار رو توصيه می كنم )املای انگليسی سزار رو بلد نبودم واسه همين فارسيشو نوشتم). 

خوب عوامل ديگه هم در افزايش شانس استخدام شدن دخيل هستند (مثل توانايی برقراری ارتباط موثر و اعتماد به نفس و داشتن يه رزومه خوب و توانايی مديريت و البته مديريت project) ولی خوب چون شايد كمتر به بحث مهندسی مكانيك مربوط هستند من الان در بارشون صحبت نمی كنم.

/ 7 نظر / 256 بازدید
mechanics

سلام با تشکر از زحمات و تلاش شما دوست عزیز در زمینه مهندسی مکانیک. مدتی است که جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاههای مختلف کشور از جمله دانشگاههای معتبر تهران َ در مقاطع مختلف کارشناسی کارشناسی ارشد و دکتری و با پشتیبانی فکری اساتید مطرح مهندسی مکانیک ؛ بعد از حدود یکسال کار کارشناسی اقدام به راه اندازی اولین انجمن آنلاین مهندسی مکانیک در ایران نموده اند و هم اکنون اقدام به فراخوانهای عمومی برای عضو گیری عمومی کرده اند. لذا با توجه به پشت کار و علاقه شما به مهندسی مکانیک و ساخت و تولید., میتوانید مطالب خود را بصورت متمرکزتر و در یک محیط تخصصی این مقوله ارائه نموده و یا از مطالب دیگران استفاده نمایید. http://www.mechanicalonline.com

بزرگ

CAESARE II املاش اينجوريه !

hamid

سلام دوست عزيز من يک مهندس مکانيک با ۸ سال سابقه کار مفيد هستم کليه نرم افزارهای طراحی رو در حد عالی بلدم چند سال قالب پلاستيک کار کردم چند سال مسول پروژه قطعات خودرو بودم از هر رشته ای چيزی بلدم .... ولی الان بيکارم و دنبال يک کار خوب ميگردم اگه سراغ داشتی ما را درياب.

احسان

سلام دوست عزيز اگر مطلع باشی امسال دانشگاه پلی تکنيک در مقطع فوق لیسانس بصورت طرح آت ت دانشجو ميگيرد نتايج اوليه برای انجام مصاحبه اعلام شده .من در رشته بيومکانيک قبول شده ام ۲۲/۳ مصاحبه است خواستم اگر برایت امکان داشته باشد اطلاعاتی درباره بازار کار این رشته برایم میل بزنی یا شماره تلفنی بدهی که بتوانم با شما تماس بگیرم خیلی از شما ممنون میشوم .

مرتضی

سلام دوست باتشکرازشما.من رشته مکانيک خودرو راتحصيل مکنم ايا با گرفتن ليسانس شاغل ميشوم

ّFLUENT

فقط مهندسين مکانيک از وبلاگ من ديدن کنند.

amir shams

سلام وبلاگ شما جالب بود و من اونو رو لينک کردم اگر ممکنه شما هم وبلاگ منو لينک کنيد هرچند تازه تاسيسه ولی همين چند روزه کلی کاملش ميکنم با تشکر امير