کار

اول چندتا داستان کوچولو میگم:

۱. جند روز پیش (۱۰ و ۱۱ دسامبر) رفته بودیم یه کنفرانسی در مورد فلزات در هلند. توی کتاب کنفرانس عکس و خلاصه رزومه سخنرانها هم چاپ شده بود. بین سخنرانها یه پسر هلندی بود که یادم دانشجوی دکترا بود یا پست داک که توی رزومه ای که داده بود تجارب کاریش رو هم نوشته بود. خوب تا اینجاش عجیب نبود ولی چیزی که واسه من عجیب بود این بود که دو آیتم اولی که توی رزومه اش به عنوان سابقه کار نوشته بود مربوط به کار توی یه رستوران به عنوان پیشخدمت و کار به عنوان پرستار افراد معلول جسمی. البته هر دوی این کارها مربوط به زمان دانشجویی اش بود (دانشجوی لیسانس فکر کنم)

۲. ظهرها که واسه ناهار میرم بعضی وقتا همراه یه سری از بچه های ایتالیایی میشم که با همدیگه یه گروه کوچیکی دارند و بینشون از دانشجوی لیسانس هست تا پست داک. یه مرتبه که داشتیم غدا میخوردیم یکی از اونا با افتخار تعریف میکرد( و خوشحالی) که توی یه رستوران به عنوان پیشخدمت کار گیرش اومده.

۳. یه مرتبه با یکی از آشنایان در ایران صحبت میکردیم در مورد کار کردن و مباحث مرتبط. اون بنده خدا (اگه درست یادم مونده باشه) بعد از اینکه من یه نطق پرشور در مورد اهمیت کار کردن و زیاد کار کردن ایراد کردم با خونسردی گفت: کار که واسه خره.

حالا بدون این که جواب بدم یه سری سوال میپرسم:

۱. به نظر شما کسی که توی یه رستوران به عنوان پیشخدمت کار میکنه کار شریفتری انجام میده یا یه حاجی بازاری ؟

۲. شما اگه دو نفر رو بشناسید (مثلاْ‌بین فامیل یا آشناها) که یکیشون رفتگر باشه و اون یکی بازاری (لابد پولدار) به کدومشون بیشتر احترام میذارید؟

۳. اگر فرض کنیم که توی جایی که شما زندگی میکنید طوری باشه که اگر بیکار باشید حقوق بیکاری میگیرید و فرض کنیم با حقوق بیکاری که به بیکارها میدند بشه زندگی رو به طور متوسط گذروند و این که مثلاْ‌به یه دلیلی شما بیکار شدید و از طرف دیگه تنها کاری که گیرتون اومده پیشخدمتی توی یه رستورانه و اگر اون کار رو هم قبول نکنید کسی نمیفهمه و حقوق بیکاریتون قطع نمیشه و حقوق پیشخدمتی هم خیلی بیشتر از حقوق بیکاری نیست. شما ترجیح میدید حقوق بیکاری بگیرید یا پیشخدمتی کنید؟

/ 6 نظر / 18 بازدید
s. a. Jafari

az ghazaa khar mojoode kheili saboor o solh doosti hast ke poshte kaare kheili khoobi dareh va az hooshe ghabele tavajjohi ham barkhordaareh. az in nazar khar az besyaaari az aadamiaan bartar hast. intor nist?

ارسلان(ارسلان و خاطراتش)

در مورد سوال ۱ و ۲ خوب جواب منطقيشون هم مشخصه ُ اما در مورد سوال ۳ خوب عقل حکم ميکنه که حقوق بی کاری بگيريم . مفت باشه کوفت باشه

فاطمه

سوال اول و دومت منو به فکر انداخت. فکر کنم بايد با يه ديد ديگه به اين قضيه نگاه کنم.واقعا چرا آدمهای پولدار قابل احترام ترند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

مرضيه

خوب منم به خرها هم احترام می گذارم هم برام دوست داشتنی هستند و گاهی به امر <خرکاری>-این واژه رو از یکی از استادام یاد گرفتم!- هم اشتغال می ورزم. در هر حال هر کی بيش تر بستنی مهمون کنه قابل احترام تره ! اگر هم توی اون رستوران بستنی سرو بشه و به آدم هم بدهند با سر می شه رفت اون جا و با مدرک دکتری پيشخدمتی کرد.

سعيد

عزيز دل برادر اينجا ( جايی که من زندگی ميکنم ) اسمش هست جمهوری ... اسلامی .... خود اين دو تا کلمه مبيين اين مسئله هستش....

يک دانشجوی

سلام . المان محدود سرچ می کردم که به ساتتون برخوردم. جابجايی سطح زمين را ۳ بعدی ژيدا کردم ومی خوام استرين حساب کنم .دو روش المان محدود و تفاضلی محدود چون تغيير ارتفاعم نسبت به تغيير مسطحاتی خيلی کم است(واکثرا ارتفاعم ثابت است) درحالت فول رزوليشن سينگولار می شه . غير اين دو رش ايده ای داريد برای کارم ؟ايميلم را گذاشتم براتون .موفق باشيد